­

mojeSwietokrzyskie.pl

Położenie
Ul. Legionów 42, 26-110 Skarżysko Kamienna, woj. świętokrzyskie GPS: 51.100176°N ,20.864051°EOpis:
Na tablicy informacyjnej znajduje się napis:

"PAMIĘCI 35000 ZAMORDOWANYCH W NIEMIECKIM OBOZIE PRACY NIEWOLNICZEJ (FIRMY HASAG) W SKARŻYSKU KAMIENNEJ W LATACH 1940 - 1944 CZŁONKÓW RUCHU OPORU, MIESZKAŃCÓW MIASTA ORAZ JEŃCÓW WOJENNYCH, KTÓRZY ODDALI SWOJE ŻYCIE BY ŻYĆ MOGLI INNI. SPOŁECZEŃSTWO MIASTA SKARŻYSKA KAMIENNEJ."

W 1939 roku Państwowa Fabryka Amunicji w Skarżysku Kamiennej została włączona do koncernu HASAG (Hugo Schneider A.G.) z siedzibą w Lipsku. Zgodnie z polityką okupanta niemieckiego, ludność podbitych obszarów miała być wykorzystana jako tania siła robocza dla zwiększenia potencjału gospodarczego i militarnego III Rzeszy. Hans Frank, gubernator Generalnej Guberni, wydał zarządzenie zobowiązujące Polaków do pracy. Na tej podstawie powstał obóz pracy przy fabryce HASAG. Fabryka w Skarżysku została uruchomiona 1940 roku. Na potrzeby niemieckiej armii produkowano w niej amunicję strzelecką i artyleryjską oraz miny morskie. Już 1940 roku rozpoczęły się masowe egzekucje. W 1941 roku załoga fabryki została wywieziona do Fabryki HASAG w Lipsku. W tym samym roku powstało getto żydowskie. Cały czas odbywały się masowe mordy na robotnikach. W roku 1944 Niemcy zlikwidowali obóz pracy oraz zakończyli produkcję. Rozpoczęło się wywożenie robotników, maszyn oraz dokumentacji do zakładu w Częstochowie i do Niemiec. W okresie istnienia obozu pracy przy zakładach HASAG zginęło około 35000 osób.


Galeria (kliknij aby powiększyć)

 

Shlomo zOHARI
IT'S NOT MENTIONED THAT THE JEWS WERE KILEED THERE;
Tomek
the inscription on the monument says:

[...]members of te resistance, citizens of the city and war prisoners[...]

so it is about all the people murdered there.

Even though, most workers in HASAG were Poles, Poles have memorialized all off the workers killd there without pointing the nationality, it's very honorable.

Dragon
Shlomo, can't you read Polish? "jewish ghetto" is mentioned in the text above. Also - have you forgotten this was an old time when many Poles were Jews?
Basia47
Wlasnie dotarlam tu, aby poczytac o jencach,robotni kach pracujacych w HASAG w S-ko Kamienna. Moj problem to odnalezienie stryja pojmanego (w 1941) w m.Gilow, ,(powiat skarzyski), przez Niemcow oprawcow i wywieziony do Niemiec.Ale tam byl DOPIERO widziany w 1944/lub 1945 w obozie HASAG , w Leipzig.Do dzisiaj (Feb2013)jego losy nie sa NAM znane.Ale podejmuje kolejna probe i wysylam e-mail do Szwajcarii, Niemiec. MOZE SIE UDA !!Tym razem.
mojeSwietokrzyskie.pl
Żałuję, że nie mogę pomóc, ale życzę szybkiego odnalezienia stryja.

Pozdrawiam

1500 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
19 dni 3 godzin

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
1 miesiąc 4 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
1 miesiąc 6 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­