­

mojeSwietokrzyskie.pl

Wydarzenie:    71 Rocznica Pacyfikacji Michniowa

Termin:           12-13.07.2020

Miejsce:          Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Michniów 38

Organizator:   Muzeum Wsi Kieleckiej

Informacje:    www.mwk.pl

 Szanowni Państwo,
W najbliższą niedzielę (12 lipca 2020 r.) obchodzić będziemy 77. Rocznicę Pacyfikacji Wsi Michniów oraz po raz trzeci Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

W tym roku upamiętnienie wydarzeń będzie miało inną niż do tej pory formułę.  Ze względu na pandemię, w trosce o bezpieczeństwo uczestników uroczystości, nie odbędą się oficjalne uroczystości przy mogile pomordowanych. Osoby i delegacje, które pragną oddać hołd poległym mieszkańcom Michniowa oraz wsi polskich spacyfikowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, zapraszamy w dniach 12 i 13 lipca 2020 r.  do złożenia wieńców oraz modlitwy przy mogile.

W tych dniach, przed Domem Pamięci zostanie wyeksponowana wystawa planszowa dr Katarzyny Jedynak, kierownika Działu Edukacji Martyrologicznej w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie pt. „ Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939- 1940.”   Katarzyna Jedynak: „Wystawa ma na celu przybliżyć odbiorcom tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na polskiej wsi w pierwszych miesiącach obecności Niemców w Polsce i były nierozerwalnie związane z walką niemieckiej armii z żołnierzami Wojska Polskiego. Zdarzenia te zostały okupione kilkunastoma tysiącami ofiar, zamordowanych w trakcie ponad 700 akcji skierowanych przeciwko polskiej ludności cywilnej”.

W czasie II wojny światowej Niemcy spacyfikowali co najmniej 817 polskich wsi. Ich mieszkańców rozstrzeliwano, wywożono do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty do III Rzeszy, a dobytek rabowano i niszczono, paląc gospodarstwa i całe wsie. Wschodnie ziemie Polski poddano brutalnej sowietyzacji, a znaczna część ludności polskiej została deportowana na daleki wschód ZSRR. Pomimo kontroli, nacisków i terroru polskie społeczności wiejskie nie wyparły się swojej tożsamości narodowej i nie porzuciły myśli o walce o wolną Ojczyznę. Za swoją nieugiętą postawę polska wieś zapłaciła wysoką cenę. Symbolem walki i męczeństwa społeczności polskich wsi jest Michniów, który za pomoc niesioną partyzantom został spalony, a jego mieszkańcy w okrutny sposób wymordowani 12 i 13 lipca 1943 r. Najmłodsza ofiara pacyfikacji Stefanek Dąbrowa miał zaledwie 8 dni. Dla ocalenia od zapomnienia ofiar i upamiętnienia zasług polskiej wsi w walce z okupantami, jej patriotycznej postawy i okrutnych cierpień w czasie II wojny światowej, w dniu 13 października 2017 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustanowiła nowe święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto jest obchodzone 12 lipca, w rocznicę pierwszego dnia pacyfikacji Michniowa oraz apogeum mordów na Kresach Wschodnich.

Działania realizowane w celu upamiętnienia 77. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów oraz Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej uzyskały Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Partnerami w przygotowaniu wydarzeń upamiętniających rocznicę są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.

Niniejsze działanie jest elementem zadania pt. „Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - Symbol bestialstwa niemieckich pacyfikacji na narodzie polskim”, które uzyskało dofinansowanie w ramach programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Łączę wyrazy szacunku,
Beata Ryń
Kierownik Działu Promocji i Marketingu
Muzeum Wsi Kieleckiej
Tel. 503 53 77 86

 michniow 2020

 

 

 

 

Zapraszamy!

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
28 dni 10 godzin

Przez te nowe pomiary itd., to już nic nie wiadomo... :-). Dzięki za ciekawe informacje. Pozdrawiam

Marco Polo
28 dni 22 godzin

Pomiary Łysicy zostały zaktualizowane przez naukowców z PŚ. Obecnie wygląda to tak: Łysica 613,31* Skała Agaty 613,96*

Marco Polo
28 dni 23 godzin

Najwyższym wzniesieniem Płaskowyżu Suchedniowskiego wg najnowszego podziału GDOŚ na mezoregiony (wg mnie w wielu miejsca

© 2011 - 2020   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­